Studieforbundenes kursvirksomhet i 2020
Troms og Finnmark
Fylkesstatistikk

1 704
kurs
8 %
tilrettelagte kurs
16 641
deltakere
48 457
kurstimer
97
frivillige og ideelle organisasjoner
37 av 39
kommuner med kursvirksomhet

Statistikken viser tilskuddsberettiget kursvirksomhet i regi av godkjente studieforbund. Virksomheten måles i antall arrangerte kurs, antall deltakere og antall kurstimer. Denne rapporten viser kurs som er gjennomført i Troms og Finnmark i 2020.

For mer informasjon, se vofo.no eller kontakt Voksenopplæringsforbundet på vofo@vofo.no.

Vofo logo

Kurs i hele landet

Kursoversikt for alle fylker

Antall kurs, timer og deltakere per fylke etter kurs pr. 1 000 innbyggere i 2020

FylkeKursKurstimerDeltakereKurs pr. 1 000 innbyggere
1Innlandet3 50086 77531 4539,4
2Trøndelag3 604117 64336 4597,7
3Nordland1 77045 92516 4397,3
4Agder2 20451 99420 6667,2
5Troms og Finnmark1 70448 45716 6417,0
6Oslo4 567134 14975 3916,6
7Vestland4 036106 30739 8826,3
8Møre og Romsdal1 66737 47917 6976,3
9Vestfold og Telemark2 54672 87425 1606,1
10Viken6 676189 78169 2015,4
11Rogaland2 56468 83924 7045,3

Timer i perioden fra 2016 til 2020

Antall timer per år, i Troms og Finnmark og hele landet

Kurs i perioden fra 2016 til 2020

Antall kurs per år, i Troms og Finnmark og hele landet

Deltakere i perioden fra 2016 til 2020

Antall deltakere per år, i Troms og Finnmark og hele landet

Studieforbund i Troms og Finnmark

Kursoversikt for alle studieforbund

Antall kurs, timer og deltakere per studieforbund i Troms og Finnmark 2020

StudieforbundKursKurstimerDeltakere
1Musikkens studieforbund (MSF)36410 5214 183
2Studieforbundet Folkeuniversitetet (FU)2318 8452 692
3Samisk studieforbund (SOL)817 232399
4Studieforbundet kultur og tradisjon (SKT)1704 2951 120
5Studieforbundet natur og miljø (N&M)2004 2091 506
6Studieforbundet Funkis (Funkis)1733 6801 229
7Studieforbundet næring og samfunn (SNS)1453 4981 630
8Studieforbundet AOF Norge (AOF)932 1951 368
9Idrettens studieforbund (ISF)1421 7981 230
10Kristelig studieforbund (K-stud)25836232
11Senterpartiets Studieforbund (SpS)32596138
12Akademisk Studieforbund (AKS)39482866
13Studieforbundet Solidaritet (SO)21489
14Venstres studieforbund (VS)712239

Studieforbundenes kurstimer i 2019 og 2020

Antall kurstimer per år, etter studieforbund

Deltakere på kursemner

Deltakere innenfor ulike kursemner

Antall deltakere i Troms og Finnmark 2020, etter hovedemne og kjønn

EmneKvinnerMennSum deltakere
1Estetiske fag og håndverksfag4 8832 6697 552
2Organisasjons- og ledelsesfag1 2892 1433 432
3Naturbruk, økologi-, miljøverns- og friluftslivsfag9279431 870
4Realfag, industri- og tekniske fag1151 2611 376
5Helse-, sosial- og idrettsfag9493741 323
6Humanistiske fag, tros-, og livssynsfag302285587
7Språkfag179102281
8Samfunnsfag8476160
9Tjenesteyting og servicefag131326
10Økonomi og IKT-fag12820
11Samferdsels- og kommunikasjonsfag21214

Deltakernes alder i perioden fra 2016 til 2020

Antall deltakere per år, etter 10-årige aldersgrupper

Topp 5 kursemner for deltakere 14-19 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 14-19 år

EmneDeltakere
1Samspill394
2Etikk349
3Arbeidsmiljø/verneombud275
4Jakt190
5Instruktør-, trener- og lederutdanning132

Topp 5 kursemner for deltakere 20-29 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 20-29 år

EmneDeltakere
1Arbeidsmiljø/verneombud529
2Jakt330
3Sang, vokalmusikk og kor270
4Andre naturbruk, økologi- og miljøvernsfag187
5Bygg og anlegg178

Topp 5 kursemner for deltakere 30-39 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 30-39 år

EmneDeltakere
1Sang, vokalmusikk og kor284
2Bygg og anlegg250
3Tillitsvalgte i arbeidslivet168
4Instruktør-, trener- og lederutdanning158
5Samspill150

Topp 5 kursemner for deltakere 40-49 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 40-49 år

EmneDeltakere
1Sang, vokalmusikk og kor490
2Samspill292
3Instruktør-, trener- og lederutdanning213
4Tillitsvalgte i arbeidslivet191
5Bygg og anlegg169

Topp 5 kursemner for deltakere 50-59 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 50-59 år

EmneDeltakere
1Sang, vokalmusikk og kor824
2Samspill420
3Musikk185
4Tillitsvalgte i arbeidslivet167
5Andre organisasjons- og ledelsesfag127

Topp 5 kursemner for deltakere 60+ år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 60+ år

EmneDeltakere
1Sang, vokalmusikk og kor1 542
2Helse og omsorg658
3Tekstil293
4Musikk241
5Samspill239

Kommuner i Troms og Finnmark

Kursoversikt for alle kommuner

Antall kurs, timer og deltakere per kommune etter kurs pr. 1 000 innbyggere i Troms og Finnmark 2020

KommuneKursKurstimerDeltakereKurs pr. 1 000 innbyggere
1Guovdageaidnu - Kautokeino464 07623715,8
2Målselv1032 8731 00015,5
3Bardu611 32265515,2
4Loabák - Lavangen153889614,5
5Senja1964 3951 92313,2
6Gáivuotna - Kåfjord - Kaivuono2660513412,6
7Unjárga - Nesseby103009010,8
8Sør-Varanger1032 00188910,1
9Berlevåg92581029,4
10Sørreisa298082948,4
11Nordkapp254251977,9
12Porsanger - Porsángu - Porsanki 294382467,3
13Storfjord - Omasvuotna - Omasvuono12660816,6
14Alta1364 3321 3716,5
15Salangen142451326,5
16Nordreisa307372746,2
17Skjervøy184951876,1
18Kvænangen7602305,9
19Deatnu - Tana173931245,8
20Tromsø44111 8395 1195,7
21Vadsø337352675,7
22Harstad1384 5021 2415,6
23Lebesby7224365,4
24Lyngen152651135,4
25Kárásjohka - Karasjok144701325,3
26Balsfjord289803025,0
27Vardø102071174,9
28Tjeldsund209831504,7
29Hammerfest541 0984604,7
30Kvæfjord134021554,6
31Ibestad6262664,4
32Karlsøy9245694,1
33Gratangen4196373,7
34Dyrøy371342,8
35Båtsfjord5166462,3
36Loppa12031,1
37Måsøy168310,8
38Hasvik0000,0
39Gamvik0000,0