Studieforbundenes kursvirksomhet i 2020
Studieforbundet kultur og tradisjon
Studieforbundstatistikk

4 040
kurs
1 %
tilrettelagte kurs
29 738
deltakere
113 046
kurstimer
26
frivillige og ideelle organisasjoner
283 av 356
kommuner med kursvirksomhet

Statistikken viser tilskuddsberettiget kursvirksomhet i regi av godkjente studieforbund. Virksomheten måles i antall arrangerte kurs, antall deltakere og antall kurstimer. Denne rapporten viser kurs som er gjennomført i Studieforbundet kultur og tradisjon i 2020.

For mer informasjon, se vofo.no eller kontakt Voksenopplæringsforbundet på vofo@vofo.no.

Vofo logo

Kurs i hele landet

Kursoversikt for alle fylker

Antall kurs, timer og deltakere per fylke etter kurs pr. 1 000 innbyggere i 2020

FylkeKursKurstimerDeltakereKurs pr. 1 000 innbyggere
1Innlandet55713 9323 5971,5
2Vestfold og Telemark52914 9384 1681,3
3Trøndelag42612 9373 5440,9
4Viken1 03430 5596 8540,8
5Troms og Finnmark1704 2951 1200,7
6Nordland1684 4601 1790,7
7Agder2126 6861 5080,7
8Møre og Romsdal1793 8731 5720,7
9Vestland4059 9863 2130,6
10Rogaland2145 0461 4440,4
11Oslo1466 3341 5390,2

Timer i perioden fra 2016 til 2020

Antall timer per år, i Studieforbundet kultur og tradisjon og alle studieforbund

Kurs i perioden fra 2016 til 2020

Antall kurs per år, i Studieforbundet kultur og tradisjon og alle studieforbund

Deltakere i perioden fra 2016 til 2020

Antall deltakere per år, i Studieforbundet kultur og tradisjon og alle studieforbund

Organisasjoner i studieforbundet

Kursoversikt for topp 5 organisasjoner

Antall kurs, timer og deltakere per organisasjon i Studieforbundet kultur og tradisjon 2020

OrganisasjonKursKurstimerDeltakere
1Norges Husflidslag2 02645 89310 705
2Frilynt Norge48326 4164 442
3Seniordans Norge62111 2387 954
4Noregs Ungdomslag 3208 3062 699
5Norsk Amatørteaterforbund975 780654

Organisasjonenes kurstimer i 2019 og 2020

Antall kurstimer per år, etter organisasjon

Deltakere på kursemner

Deltakere innenfor ulike kursemner

Antall deltakere i Studieforbundet kultur og tradisjon 2020, etter hovedemne og kjønn

EmneKvinnerMennSum deltakere
1Estetiske fag og håndverksfag23 4915 07328 564
2Samfunnsfag218132350
3Humanistiske fag, tros-, og livssynsfag122164286
4Helse-, sosial- og idrettsfag11346159
5Organisasjons- og ledelsesfag11426140
6Naturbruk, økologi-, miljøverns- og friluftslivsfag3873111
7Språkfag172037
8Realfag, industri- og tekniske fag03535
9Samferdsels- og kommunikasjonsfag72734
10Økonomi og IKT-fag16622

Deltakernes alder i perioden fra 2016 til 2020

Antall deltakere per år, etter 10-årige aldersgrupper

Topp 5 kursemner for deltakere 14-19 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 14-19 år

EmneDeltakere
1Teater, revy og drama2 270
2Dans1 159
3Foto139
4Informasjon og medier92
5Musikk82

Topp 5 kursemner for deltakere 20-29 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 20-29 år

EmneDeltakere
1Teater, revy og drama740
2Tekstil140
3Dans136
4Folkedans61
5Andre håndverksfag61

Topp 5 kursemner for deltakere 30-39 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 30-39 år

EmneDeltakere
1Tekstil341
2Teater, revy og drama291
3Folkedans93
4Andre håndverksfag74
5Dans55

Topp 5 kursemner for deltakere 40-49 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 40-49 år

EmneDeltakere
1Tekstil721
2Teater, revy og drama393
3Andre håndverksfag157
4Folkedans133
5Tre85

Topp 5 kursemner for deltakere 50-59 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 50-59 år

EmneDeltakere
1Tekstil1 753
2Andre håndverksfag337
3Teater, revy og drama312
4Folkedans242
5Tre147

Topp 5 kursemner for deltakere 60+ år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 60+ år

EmneDeltakere
1Dans7 903
2Tekstil5 157
3Folkedans1 178
4Andre håndverksfag1 014
5Tre688

Kommuner i Studieforbundet kultur og tradisjon

Kursoversikt for topp 25 av 356 kommuner

Antall kurs, timer og deltakere per kommune etter kurs pr. 1 000 innbyggere i Studieforbundet kultur og tradisjon 2020

KommuneKursKurstimerDeltakereKurs pr. 1 000 innbyggere
1Vinje642 89547017,4
2Dovre301 28820811,8
3Rollag13612749,4
4Vågå326581619,0
5Gáivuotna - Kåfjord - Kaivuono18439878,7
6Lesja173201068,6
7Bykle8347338,3
8Loabák - Lavangen8256457,7
9Gjerstad142771165,8
10Osen5141355,3
11Lom11321714,9
12Sømna9140364,6
13Skjåk10206474,6
14Våler (Innlandet)16823774,4
15Hemsedal10250444,0
16Engerdal5105243,9
17Kviteseid9148413,7
18Inderøy256102423,7
19Nittedal871 6656393,6
20Leirfjord8160473,5
21Alvdal8192333,3
22Folldal5254203,2
23Ørsta356483143,2
24Gausdal19524833,1
25Stranda14440993,1