Studieforbundenes kursvirksomhet i 2020
Musikkens studieforbund
Studieforbundstatistikk

5 466
kurs
3 %
tilrettelagte kurs
66 478
deltakere
197 887
kurstimer
25
frivillige og ideelle organisasjoner
303 av 356
kommuner med kursvirksomhet

Statistikken viser tilskuddsberettiget kursvirksomhet i regi av godkjente studieforbund. Virksomheten måles i antall arrangerte kurs, antall deltakere og antall kurstimer. Denne rapporten viser kurs som er gjennomført i Musikkens studieforbund i 2020.

For mer informasjon, se vofo.no eller kontakt Voksenopplæringsforbundet på vofo@vofo.no.

Vofo logo

Kurs i hele landet

Kursoversikt for alle fylker

Antall kurs, timer og deltakere per fylke etter kurs pr. 1 000 innbyggere i 2020

FylkeKursKurstimerDeltakereKurs pr. 1 000 innbyggere
1Troms og Finnmark36410 5214 1831,5
2Trøndelag61925 4037 6531,3
3Vestland82729 5548 5561,3
4Innlandet44213 3056 3831,2
5Møre og Romsdal3109 9214 6381,2
6Nordland2729 4913 7371,1
7Oslo77840 7767 7851,1
8Vestfold og Telemark36213 7084 5010,9
9Viken98630 94011 9250,8
10Agder2165 3423 2760,7
11Rogaland2908 9263 8410,6

Timer i perioden fra 2016 til 2020

Antall timer per år, i Musikkens studieforbund og alle studieforbund

Kurs i perioden fra 2016 til 2020

Antall kurs per år, i Musikkens studieforbund og alle studieforbund

Deltakere i perioden fra 2016 til 2020

Antall deltakere per år, i Musikkens studieforbund og alle studieforbund

Organisasjoner i studieforbundet

Kursoversikt for topp 5 organisasjoner

Antall kurs, timer og deltakere per organisasjon i Musikkens studieforbund 2020

OrganisasjonKursKurstimerDeltakere
1Norges Korforbund2 19666 41532 060
2band0RG45248 5951 829
3Norsk sangerforum69420 57111 171
4Norske Trekkspilleres Landsforbund2738 9491 920
5Norsk jazzforum2758 1193 226

Organisasjonenes kurstimer i 2019 og 2020

Antall kurstimer per år, etter organisasjon

Deltakere på kursemner

Deltakere innenfor ulike kursemner

Antall deltakere i Musikkens studieforbund 2020, etter hovedemne og kjønn

EmneKvinnerMennSum deltakere
1Estetiske fag og håndverksfag38 08528 21166 296
2Organisasjons- og ledelsesfag11951170
3Realfag, industri- og tekniske fag4812

Deltakernes alder i perioden fra 2016 til 2020

Antall deltakere per år, etter 10-årige aldersgrupper

Topp 5 kursemner for deltakere 14-19 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 14-19 år

EmneDeltakere
1Musikk2 192
2Sang, vokalmusikk og kor930
3Folkedans29
4Instruktør-, trener- og lederutdanning25
5Musikkteori24

Topp 5 kursemner for deltakere 20-29 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 20-29 år

EmneDeltakere
1Sang, vokalmusikk og kor2 725
2Musikk1 906
3Instruktør-, trener- og lederutdanning22
4Filmfoto, video, TV, lyd- og lysteknikk11
5Folkedans7

Topp 5 kursemner for deltakere 30-39 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 30-39 år

EmneDeltakere
1Sang, vokalmusikk og kor2 969
2Musikk1 455
3Instruktør-, trener- og lederutdanning19
4Folkedans7
5Filmfoto, video, TV, lyd- og lysteknikk7

Topp 5 kursemner for deltakere 40-49 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 40-49 år

EmneDeltakere
1Sang, vokalmusikk og kor5 254
2Musikk2 271
3Instruktør-, trener- og lederutdanning33
4Folkedans31
5Musikkteori7

Topp 5 kursemner for deltakere 50-59 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 50-59 år

EmneDeltakere
1Sang, vokalmusikk og kor11 241
2Musikk2 967
3Instruktør-, trener- og lederutdanning40
4Folkedans36
5Musikkteori10

Topp 5 kursemner for deltakere 60+ år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 60+ år

EmneDeltakere
1Sang, vokalmusikk og kor26 692
2Musikk5 181
3Folkedans268
4Musikkteori63
5Instruktør-, trener- og lederutdanning19

Kommuner i Musikkens studieforbund

Kursoversikt for topp 25 av 356 kommuner

Antall kurs, timer og deltakere per kommune etter kurs pr. 1 000 innbyggere i Musikkens studieforbund 2020

KommuneKursKurstimerDeltakereKurs pr. 1 000 innbyggere
1Kvitsøy466347,7
2Berlevåg5154675,2
3Sørreisa163781394,6
4Nord-Aurdal283282774,4
5Raarvihke - Røyrvik228174,3
6Vevelstad245144,3
7Bindal6113474,2
8Masfjorden7142654,1
9Stor-Elvdal10209924,1
10Bardu163881764,0
11Beiarn497413,9
12Hyllestad562263,8
13Sande (Møre og Romsdal)92441423,7
14Fedje273353,6
15Tynset205962593,6
16Fjaler10434793,6
17Rendalen6249853,4
18Vega4131863,3
19Ringebu143731103,2
20Os61721253,2
21Nordkapp10206833,2
22Engerdal463573,2
23Lebesby4162273,1
24Gulen786583,0
25Frosta8275963,0