Studieforbundenes kursvirksomhet i 2020
Møre og Romsdal
Fylkesstatistikk

1 667
kurs
10 %
tilrettelagte kurs
17 697
deltakere
37 479
kurstimer
106
frivillige og ideelle organisasjoner
26 av 26
kommuner med kursvirksomhet

Statistikken viser tilskuddsberettiget kursvirksomhet i regi av godkjente studieforbund. Virksomheten måles i antall arrangerte kurs, antall deltakere og antall kurstimer. Denne rapporten viser kurs som er gjennomført i Møre og Romsdal i 2020.

For mer informasjon, se vofo.no eller kontakt Voksenopplæringsforbundet på vofo@vofo.no.

Vofo logo

Kurs i hele landet

Kursoversikt for alle fylker

Antall kurs, timer og deltakere per fylke etter kurs pr. 1 000 innbyggere i 2020

FylkeKursKurstimerDeltakereKurs pr. 1 000 innbyggere
1Innlandet3 50086 77531 4539,4
2Trøndelag3 604117 64336 4597,7
3Nordland1 77045 92516 4397,3
4Agder2 20451 99420 6667,2
5Troms og Finnmark1 70448 45716 6417,0
6Oslo4 567134 14975 3916,6
7Vestland4 036106 30739 8826,3
8Møre og Romsdal1 66737 47917 6976,3
9Vestfold og Telemark2 54672 87425 1606,1
10Viken6 676189 78169 2015,4
11Rogaland2 56468 83924 7045,3

Timer i perioden fra 2016 til 2020

Antall timer per år, i Møre og Romsdal og hele landet

Kurs i perioden fra 2016 til 2020

Antall kurs per år, i Møre og Romsdal og hele landet

Deltakere i perioden fra 2016 til 2020

Antall deltakere per år, i Møre og Romsdal og hele landet

Studieforbund i Møre og Romsdal

Kursoversikt for alle studieforbund

Antall kurs, timer og deltakere per studieforbund i Møre og Romsdal 2020

StudieforbundKursKurstimerDeltakere
1Musikkens studieforbund (MSF)3109 9214 638
2Studieforbundet Folkeuniversitetet (FU)2597 4783 582
3Studieforbundet Funkis (Funkis)2835 2771 815
4Studieforbundet kultur og tradisjon (SKT)1793 8731 572
5Idrettens studieforbund (ISF)1902 6812 289
6Kristelig studieforbund (K-stud)1032 575709
7Studieforbundet natur og miljø (N&M)1262 1591 123
8Senterpartiets Studieforbund (SpS)741 238354
9Studieforbundet næring og samfunn (SNS)701 168546
10Studieforbundet AOF Norge (AOF)27549492
11Venstres studieforbund (VS)32390211
12Akademisk Studieforbund (AKS)14170366

Studieforbundenes kurstimer i 2019 og 2020

Antall kurstimer per år, etter studieforbund

Deltakere på kursemner

Deltakere innenfor ulike kursemner

Antall deltakere i Møre og Romsdal 2020, etter hovedemne og kjønn

EmneKvinnerMennSum deltakere
1Estetiske fag og håndverksfag5 8733 3879 260
2Organisasjons- og ledelsesfag1 8282 3794 207
3Helse-, sosial- og idrettsfag1 1433561 499
4Naturbruk, økologi-, miljøverns- og friluftslivsfag5816681 249
5Humanistiske fag, tros-, og livssynsfag546354900
6Realfag, industri- og tekniske fag39213252
7Økonomi og IKT-fag4976125
8Samfunnsfag7530105
9Språkfag671885
10Tjenesteyting og servicefag11415

Deltakernes alder i perioden fra 2016 til 2020

Antall deltakere per år, etter 10-årige aldersgrupper

Topp 5 kursemner for deltakere 14-19 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 14-19 år

EmneDeltakere
1Samspill679
2Instruktør-, trener- og lederutdanning447
3Etikk371
4Andre organisasjons- og ledelsesfag317
5Dans283

Topp 5 kursemner for deltakere 20-29 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 20-29 år

EmneDeltakere
1Instruktør-, trener- og lederutdanning322
2Andre organisasjons- og ledelsesfag242
3Samspill228
4Tillitsvalgte i arbeidslivet145
5Jakt114

Topp 5 kursemner for deltakere 30-39 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 30-39 år

EmneDeltakere
1Andre organisasjons- og ledelsesfag180
2Instruktør-, trener- og lederutdanning179
3Samspill173
4Sang, vokalmusikk og kor144
5Tillitsvalgte i arbeidslivet134

Topp 5 kursemner for deltakere 40-49 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 40-49 år

EmneDeltakere
1Samspill540
2Sang, vokalmusikk og kor488
3Andre organisasjons- og ledelsesfag380
4Instruktør-, trener- og lederutdanning230
5Musikk149

Topp 5 kursemner for deltakere 50-59 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 50-59 år

EmneDeltakere
1Sang, vokalmusikk og kor877
2Samspill613
3Musikk216
4Helse og omsorg156
5Politisk skolering151

Topp 5 kursemner for deltakere 60+ år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 60+ år

EmneDeltakere
1Sang, vokalmusikk og kor2 215
2Helse og omsorg1 091
3Samspill417
4Dans412
5Tekstil278

Kommuner i Møre og Romsdal

Kursoversikt for alle kommuner

Antall kurs, timer og deltakere per kommune etter kurs pr. 1 000 innbyggere i Møre og Romsdal 2020

KommuneKursKurstimerDeltakereKurs pr. 1 000 innbyggere
1Ørsta1362 7351 18112,6
2Fjord2760520710,6
3Ulstein891 8321 30710,4
4Molde2795 6573 0648,7
5Sunndal601 0624278,5
6Volda881 7788238,4
7Stranda357413387,7
8Tingvoll224201337,3
9Sande (Møre og Romsdal)174472206,9
10Ålesund41810 5494 1706,3
11Sykkylven481 1677266,3
12Smøla133051206,0
13Kristiansund1313 1711 5125,4
14Surnadal328862765,4
15Vanylven162731955,1
16Gjemnes121961034,6
17Aure162541374,6
18Vestnes288723424,3
19Hustadvika539194574,0
20Hareid206472493,9
21Herøy (Møre og Romsdal)339595083,7
22Rauma224162222,9
23Aukra10224842,8
24Giske215372732,5
25Sula235113242,5
26Averøy142811632,4