Studieforbundenes kursvirksomhet i 2020
Studieforbundet AOF Norge
Studieforbundstatistikk

810
kurs
10 %
tilrettelagte kurs
10 696
deltakere
26 213
kurstimer
16
frivillige og ideelle organisasjoner
106 av 356
kommuner med kursvirksomhet

Statistikken viser tilskuddsberettiget kursvirksomhet i regi av godkjente studieforbund. Virksomheten måles i antall arrangerte kurs, antall deltakere og antall kurstimer. Denne rapporten viser kurs som er gjennomført i Studieforbundet AOF Norge i 2020.

For mer informasjon, se vofo.no eller kontakt Voksenopplæringsforbundet på vofo@vofo.no.

Vofo logo

Kurs i hele landet

Kursoversikt for alle fylker

Antall kurs, timer og deltakere per fylke etter kurs pr. 1 000 innbyggere i 2020

FylkeKursKurstimerDeltakereKurs pr. 1 000 innbyggere
1Troms og Finnmark932 1951 3680,4
2Viken24910 3772 7240,2
3Rogaland863 4969690,2
4Nordland346535160,1
5Agder421 3025440,1
6Innlandet471 0206650,1
7Trøndelag571 8579350,1
8Oslo792 0329940,1
9Møre og Romsdal275494920,1
10Vestland601 5298940,1
11Vestfold og Telemark361 2035950,1

Timer i perioden fra 2016 til 2020

Antall timer per år, i Studieforbundet AOF Norge og alle studieforbund

Kurs i perioden fra 2016 til 2020

Antall kurs per år, i Studieforbundet AOF Norge og alle studieforbund

Deltakere i perioden fra 2016 til 2020

Antall deltakere per år, i Studieforbundet AOF Norge og alle studieforbund

Organisasjoner i studieforbundet

Kursoversikt for topp 5 organisasjoner

Antall kurs, timer og deltakere per organisasjon i Studieforbundet AOF Norge 2020

OrganisasjonKursKurstimerDeltakere
1Studieforbundet AOF Norge35919 1703 463
2Fagforbundet1642 5402 618
3Fellesforbundet1312 2952 192
4Handel og Kontor i Norge43654653
5EL & IT Forbundet27340413

Organisasjonenes kurstimer i 2019 og 2020

Antall kurstimer per år, etter organisasjon

Deltakere på kursemner

Deltakere innenfor ulike kursemner

Antall deltakere i Studieforbundet AOF Norge 2020, etter hovedemne og kjønn

EmneKvinnerMennSum deltakere
1Organisasjons- og ledelsesfag4 1634 8629 025
2Naturbruk, økologi-, miljøverns- og friluftslivsfag81219300
3Estetiske fag og håndverksfag177122299
4Tjenesteyting og servicefag184107291
5Helse-, sosial- og idrettsfag24346289
6Realfag, industri- og tekniske fag15299251
7Språkfag7930109
8Humanistiske fag, tros-, og livssynsfag4555100
9Økonomi og IKT-fag14923
10Samfunnsfag639

Deltakernes alder i perioden fra 2016 til 2020

Antall deltakere per år, etter 10-årige aldersgrupper

Topp 5 kursemner for deltakere 14-19 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 14-19 år

EmneDeltakere
1Arbeidsmiljø/verneombud280
2Tillitsvalgte i arbeidslivet87
3Jakt65
4Organisasjonskunnskap23
5Andre helse-, sosial- og idrettsfag14

Topp 5 kursemner for deltakere 20-29 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 20-29 år

EmneDeltakere
1Tillitsvalgte i arbeidslivet1 352
2Arbeidsmiljø/verneombud554
3Organisasjonskunnskap205
4Jakt128
5Andre helse-, sosial- og idrettsfag53

Topp 5 kursemner for deltakere 30-39 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 30-39 år

EmneDeltakere
1Tillitsvalgte i arbeidslivet1 556
2Organisasjonskunnskap272
3Andre tjenesteytings- og servicefag93
4Andre helse-, sosial- og idrettsfag91
5Arbeidsmiljø/verneombud72

Topp 5 kursemner for deltakere 40-49 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 40-49 år

EmneDeltakere
1Tillitsvalgte i arbeidslivet1 756
2Organisasjonskunnskap236
3Andre tjenesteytings- og servicefag91
4Andre helse-, sosial- og idrettsfag88
5Bygg og anlegg80

Topp 5 kursemner for deltakere 50-59 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 50-59 år

EmneDeltakere
1Tillitsvalgte i arbeidslivet1 606
2Organisasjonskunnskap311
3Andre tjenesteytings- og servicefag59
4Bygg og anlegg52
5Andre helse-, sosial- og idrettsfag41

Topp 5 kursemner for deltakere 60+ år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 60+ år

EmneDeltakere
1Tillitsvalgte i arbeidslivet480
2Organisasjonskunnskap110
3Musikk34
4Andre IKT-fag18
5Andre håndverksfag15

Kommuner i Studieforbundet AOF Norge

Kursoversikt for topp 25 av 356 kommuner

Antall kurs, timer og deltakere per kommune etter kurs pr. 1 000 innbyggere i Studieforbundet AOF Norge 2020

KommuneKursKurstimerDeltakereKurs pr. 1 000 innbyggere
1Bardu255002926,2
2Målselv246184143,6
3Ulvik247791,9
4Sirdal378151,6
5Stjørdal255514961,0
6Porsanger - Porsángu - Porsanki 481911,0
7Sarpsborg542 3845271,0
8Fredrikstad764 0463850,9
9Gol480630,9
10Haugesund261 8442120,7
11Ringsaker192283340,5
12Nordre Follo311 2945520,5
13Nord-Aurdal342270,5
14Karlsøy12140,5
15Kongsberg123172440,4
16Bamble61251330,4
17Nore og Uvdal1870,4
18Nord-Odal227180,4
19Sør-Varanger483600,4
20Kárásjohka - Karasjok112190,4
21Bodø193242910,4
22Røros298380,4
23Ulstein352650,4
24Skjervøy12190,3
25Voss593830,3