Studieforbundenes kursvirksomhet i 2019
Vestland
Fylkesstatistikk

5 333
kurs
8 %
tilrettelagte kurs
58 412
deltakere
166 525
kurstimer
186
frivillige og ideelle organisasjoner
58 av 59
kommuner med kursvirksomhet

Statistikken viser tilskuddsberettiget kursvirksomhet i regi av godkjente studieforbund. Virksomheten måles i antall arrangerte kurs, antall deltakere og antall kurstimer. Denne rapporten viser kurs som er gjennomført i Vestland i 2019.

For mer informasjon, se vofo.no eller kontakt Voksenopplæringsforbundet på vofo@vofo.no.

Vofo logo

Kurs i hele landet

Kursoversikt for alle fylker

Antall kurs, timer og deltakere per fylke etter kurs pr. 1 000 innbyggere i 2019

FylkeKursKurstimerDeltakereKurs pr. 1 000 innbyggere
1Oppland2 47562 68723 47213,1
2Hedmark2 38873 73721 65612,1
3Nordland2 46769 34023 64210,1
4Telemark1 65448 76814 8939,5
5Trøndelag4 265156 74347 9099,2
6Sogn og Fjordane99827 90611 8029,1
7Finnmark65423 1366 0108,6
8Møre og Romsdal2 21663 08524 1268,3
9Troms1 39646 59815 6538,3
10Hordaland4 335138 61946 6108,3
11Vest-Agder1 50645 45614 7368,0
12Vestfold1 97070 03420 9077,8
13Buskerud2 20375 79123 8897,8
14Aust-Agder90525 1478 8587,7
15Oslo5 081167 85469 8767,5
16Akershus4 524137 88354 7737,2
17Østfold2 13068 45921 1147,2
18Rogaland3 231100 00235 2476,8

Timer i perioden fra 2015 til 2019

Antall timer per år, i Vestland og hele landet

Kurs i perioden fra 2015 til 2019

Antall kurs per år, i Vestland og hele landet

Deltakere i perioden fra 2015 til 2019

Antall deltakere per år, i Vestland og hele landet

Studieforbund i Vestland

Kursoversikt for alle studieforbund

Antall kurs, timer og deltakere per studieforbund i Vestland 2019

StudieforbundKursKurstimerDeltakere
1Studieforbundet Folkeuniversitetet (FU)1 32748 36515 698
2Musikkens studieforbund (MSF)96045 77811 638
3Studieforbundet Funkis (Funkis)68516 7775 016
4Studieforbundet kultur og tradisjon (SKT)53315 0964 427
5Kristelig studieforbund (K-stud)55813 3693 852
6Idrettens studieforbund (ISF)3658 1994 643
7Studieforbundet natur og miljø (N&M)3387 3243 251
8Studieforbundet AOF Norge (AOF)1332 9482 896
9Studieforbundet næring og samfunn (SNS)1402 6221 210
10Akademisk Studieforbund (AKS)1132 2404 857
11Senterpartiets Studieforbund (SpS)1032 004475
12Venstres studieforbund (VS)751 739425
13Studieforbundet Solidaritet (SO)36424

Studieforbundenes kurstimer i 2018 og 2019

Antall kurstimer per år, etter studieforbund

Deltakere på kursemner

Deltakere innenfor ulike kursemner

Antall deltakere i Vestland 2019, etter hovedemne og kjønn

EmneKvinnerMennSum deltakere
1Estetiske fag og håndverksfag17 60210 62328 225
2Organisasjons- og ledelsesfag6 5626 05312 615
3Helse-, sosial- og idrettsfag3 5962 0475 643
4Humanistiske fag, tros-, og livssynsfag2 6111 8284 439
5Naturbruk, økologi-, miljøverns- og friluftslivsfag1 2891 9913 280
6Språkfag1 0596121 671
7Realfag, industri- og tekniske fag4517711 222
8Samfunnsfag451165616
9Økonomi og IKT-fag380187567
10Samferdsels- og kommunikasjonsfag434285
11Tjenesteyting og servicefag351449

Deltakernes alder i perioden fra 2015 til 2019

Antall deltakere per år, etter 10-årige aldersgrupper

Topp 5 kursemner for deltakere 14-19 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 14-19 år

EmneDeltakere
1Samspill3 456
2Etikk1 283
3Kristendom1 250
4Instruktør-, trener- og lederutdanning1 070
5Instrumentalopplæring812

Topp 5 kursemner for deltakere 20-29 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 20-29 år

EmneDeltakere
1Samspill1 120
2Instruktør-, trener- og lederutdanning744
3Sang, vokalmusikk og kor709
4Tillitsvalgte i arbeidslivet664
5Kristendom505

Topp 5 kursemner for deltakere 30-39 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 30-39 år

EmneDeltakere
1Tillitsvalgte i arbeidslivet1 221
2Instruktør-, trener- og lederutdanning944
3Sang, vokalmusikk og kor666
4Samspill658
5Norsk som andrespråk394

Topp 5 kursemner for deltakere 40-49 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 40-49 år

EmneDeltakere
1Tillitsvalgte i arbeidslivet1 415
2Samspill1 254
3Instruktør-, trener- og lederutdanning1 072
4Sang, vokalmusikk og kor958
5Helse og omsorg354

Topp 5 kursemner for deltakere 50-59 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 50-59 år

EmneDeltakere
1Sang, vokalmusikk og kor2 261
2Samspill1 514
3Tillitsvalgte i arbeidslivet1 275
4Musikk440
5Helse og omsorg370

Topp 5 kursemner for deltakere 60+ år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 60+ år

EmneDeltakere
1Sang, vokalmusikk og kor4 678
2Helse og omsorg2 205
3Dans1 801
4Samspill1 176
5Sosialpolitiske emner og rettigheter752

Kommuner i Vestland

Kursoversikt for alle kommuner

Antall kurs, timer og deltakere per kommune etter kurs pr. 1 000 innbyggere i Vestland 2019

KommuneKursKurstimerDeltakereKurs pr. 1 000 innbyggere
1Ulvik2768641624,7
2Jølster561 12664318,4
3Hyllestad203848614,6
4Eid842 39790913,7
5Askøy39112 3162 80313,4
6Bremanger491 57256813,2
7Gulen3083024412,9
8Radøy622 04358112,2
9Eidfjord112166012,1
10Luster621 91646911,9
11Førde1544 0671 92711,8
12Gloppen661 80897511,3
13Masfjorden1871217810,5
14Jondal1146512010,1
15Sogndal812 3548399,9
16Fjaler278003559,7
17Lindås1535 3631 5079,7
18Hornindal11217999,5
19Ullensvang317072749,3
20Bergen2 59384 57928 9749,2
21Stord1594 9151 5558,5
22Gaular257291888,3
23Vik224282168,2
24Voss1192 9661 2508,1
25Vågsøy481 6556518,0
26Kvam621 7045217,3
27Meland561 6004986,8
28Flora812 3869286,8
29Aurland124111766,8
30Stryn481 4046756,7
31Sveio361 0202816,3
32Kvinnherad812 2507856,2
33Solund5170866,1
34Høyanger248792985,9
35Osterøy471 7005135,8
36Os (Hordaland)1193 9591 2385,7
37Vaksdal238222605,7
38Leikanger133491235,6
39Balestrand7150675,5
40Fusa216521845,4
41Bømlo631 8527285,3
42Lærdal113381285,1
43Naustdal143501475,0
44Askvoll154031224,9
45Tysnes146801584,9
46Samnanger124541354,9
47Etne184231794,4
48Granvin472274,3
49Austevoll226092224,2
50Fitjar124821333,7
51Selje103251053,6
52Fedje2111353,6
53Fjell922 7889623,5
54Austrheim104981173,5
55Sund247102333,4
56Øygarden145952182,9
57Årdal143541492,7
58Odda145061972,1
59Modalen0000,0