Studieforbundenes kursvirksomhet i 2019
Musikkens studieforbund
Studieforbundstatistikk

5 895
kurs
3 %
tilrettelagte kurs
81 466
deltakere
291 673
kurstimer
29
frivillige og ideelle organisasjoner
354 av 422
kommuner med kursvirksomhet

Statistikken viser tilskuddsberettiget kursvirksomhet i regi av godkjente studieforbund. Virksomheten måles i antall arrangerte kurs, antall deltakere og antall kurstimer. Denne rapporten viser kurs som er gjennomført i Musikkens studieforbund i 2019.

For mer informasjon, se vofo.no eller kontakt Voksenopplæringsforbundet på vofo@vofo.no.

Vofo logo

Kurs i hele landet

Kursoversikt for alle fylker

Antall kurs, timer og deltakere per fylke etter kurs pr. 1 000 innbyggere i 2019

FylkeKursKurstimerDeltakereKurs pr. 1 000 innbyggere
1Sogn og Fjordane1967 2022 4661,8
2Troms27713 2063 2801,7
3Hordaland76438 5769 1721,5
4Trøndelag66635 5989 1581,4
5Nordland33714 3044 9171,4
6Hedmark27212 0084 3061,4
7Finnmark1014 3061 1361,3
8Møre og Romsdal35216 6105 7151,3
9Oppland23610 3003 7121,2
10Oslo77247 3159 8021,1
11Østfold28412 9384 2311,0
12Buskerud26013 1963 1200,9
13Vest-Agder1675 9142 4500,9
14Telemark1447 3242 0910,8
15Vestfold20711 8373 0240,8
16Aust-Agder954 2281 8340,8
17Akershus45422 2906 4500,7
18Rogaland31114 5214 6020,7

Timer i perioden fra 2015 til 2019

Antall timer per år, i Musikkens studieforbund og alle studieforbund

Kurs i perioden fra 2015 til 2019

Antall kurs per år, i Musikkens studieforbund og alle studieforbund

Deltakere i perioden fra 2015 til 2019

Antall deltakere per år, i Musikkens studieforbund og alle studieforbund

Organisasjoner i studieforbundet

Kursoversikt for topp 5 organisasjoner

Antall kurs, timer og deltakere per organisasjon i Musikkens studieforbund 2019

OrganisasjonKursKurstimerDeltakere
1Norges Korforbund2 350108 90140 106
2band0RG45053 6021 929
3Norsk sangerforum72233 11413 046
4Norske Trekkspilleres Landsforbund30814 7922 178
5Norsk jazzforum29913 2543 635

Organisasjonenes kurstimer i 2018 og 2019

Antall kurstimer per år, etter organisasjon

Deltakere på kursemner

Deltakere innenfor ulike kursemner

Antall deltakere i Musikkens studieforbund 2019, etter hovedemne og kjønn

EmneKvinnerMennSum deltakere
1Estetiske fag og håndverksfag47 41233 65781 069
2Organisasjons- og ledelsesfag281116397

Deltakernes alder i perioden fra 2015 til 2019

Antall deltakere per år, etter 10-årige aldersgrupper

Topp 5 kursemner for deltakere 14-19 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 14-19 år

EmneDeltakere
1Musikk2 983
2Sang, vokalmusikk og kor1 096
3Instruktør-, trener- og lederutdanning86
4Tillitsvalgte i frivillige organisasjoner43
5Folkedans30

Topp 5 kursemner for deltakere 20-29 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 20-29 år

EmneDeltakere
1Sang, vokalmusikk og kor3 164
2Musikk2 368
3Tillitsvalgte i frivillige organisasjoner43
4Filmfoto, video, TV, lyd- og lysteknikk32
5Instruktør-, trener- og lederutdanning22

Topp 5 kursemner for deltakere 30-39 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 30-39 år

EmneDeltakere
1Sang, vokalmusikk og kor3 908
2Musikk1 724
3Tillitsvalgte i frivillige organisasjoner24
4Instruktør-, trener- og lederutdanning20
5Folkedans7

Topp 5 kursemner for deltakere 40-49 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 40-49 år

EmneDeltakere
1Sang, vokalmusikk og kor7 078
2Musikk2 614
3Instruktør-, trener- og lederutdanning49
4Folkedans30
5Tillitsvalgte i frivillige organisasjoner8

Topp 5 kursemner for deltakere 50-59 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 50-59 år

EmneDeltakere
1Sang, vokalmusikk og kor14 662
2Musikk3 566
3Folkedans64
4Instruktør-, trener- og lederutdanning46
5Tillitsvalgte i frivillige organisasjoner14

Topp 5 kursemner for deltakere 60+ år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 60+ år

EmneDeltakere
1Sang, vokalmusikk og kor31 412
2Musikk5 899
3Folkedans342
4Musikkteori47
5Instruktør-, trener- og lederutdanning31

Kommuner i Musikkens studieforbund

Kursoversikt for topp 25 av 422 kommuner

Antall kurs, timer og deltakere per kommune etter kurs pr. 1 000 innbyggere i Musikkens studieforbund 2019

KommuneKursKurstimerDeltakereKurs pr. 1 000 innbyggere
1Fosnes105176016,5
2Kvitsøy4111357,8
3Bindal11195777,6
4Jondal8333787,4
5Sørfold143331957,1
6Rennebu134442385,2
7Hyllestad7111265,1
8Utsira119115,1
9Stor-Elvdal123301054,9
10Eid301 1323334,9
11Inderøy331 4162994,9
12Masfjorden8292764,7
13Engerdal6138624,7
14Bardu185802014,5
15Raarvihke - Røyrvik286254,1
16Vevelstad268154,0
17Sørreisa145771414,0
18Tynset228943393,9
19Beiarn4157423,9
20Loabák - Lavangen481313,8
21Fedje2111353,6
22Leka2118203,5
23Kvæfjord105511013,5
24Hornindal4116383,5
25Gulen8195723,4