Studieforbundenes kursvirksomhet i 2019
Møre og Romsdal
Fylkesstatistikk

2 216
kurs
17 %
tilrettelagte kurs
24 126
deltakere
63 085
kurstimer
128
frivillige og ideelle organisasjoner
35 av 35
kommuner med kursvirksomhet

Statistikken viser tilskuddsberettiget kursvirksomhet i regi av godkjente studieforbund. Virksomheten måles i antall arrangerte kurs, antall deltakere og antall kurstimer. Denne rapporten viser kurs som er gjennomført i Møre og Romsdal i 2019.

For mer informasjon, se vofo.no eller kontakt Voksenopplæringsforbundet på vofo@vofo.no.

Vofo logo

Kurs i hele landet

Kursoversikt for alle fylker

Antall kurs, timer og deltakere per fylke etter kurs pr. 1 000 innbyggere i 2019

FylkeKursKurstimerDeltakereKurs pr. 1 000 innbyggere
1Oppland2 47562 68723 47213,1
2Hedmark2 38873 73721 65612,1
3Nordland2 46769 34023 64210,1
4Telemark1 65448 76814 8939,5
5Trøndelag4 265156 74347 9099,2
6Sogn og Fjordane99827 90611 8029,1
7Finnmark65423 1366 0108,6
8Møre og Romsdal2 21663 08524 1268,3
9Troms1 39646 59815 6538,3
10Hordaland4 335138 61946 6108,3
11Vest-Agder1 50645 45614 7368,0
12Vestfold1 97070 03420 9077,8
13Buskerud2 20375 79123 8897,8
14Aust-Agder90525 1478 8587,7
15Oslo5 081167 85469 8767,5
16Akershus4 524137 88354 7737,2
17Østfold2 13068 45921 1147,2
18Rogaland3 231100 00235 2476,8

Timer i perioden fra 2015 til 2019

Antall timer per år, i Møre og Romsdal og hele landet

Kurs i perioden fra 2015 til 2019

Antall kurs per år, i Møre og Romsdal og hele landet

Deltakere i perioden fra 2015 til 2019

Antall deltakere per år, i Møre og Romsdal og hele landet

Studieforbund i Møre og Romsdal

Kursoversikt for alle studieforbund

Antall kurs, timer og deltakere per studieforbund i Møre og Romsdal 2019

StudieforbundKursKurstimerDeltakere
1Musikkens studieforbund (MSF)35216 6105 715
2Studieforbundet Funkis (Funkis)61512 4513 805
3Studieforbundet Folkeuniversitetet (FU)31511 9904 858
4Studieforbundet kultur og tradisjon (SKT)2727 8582 555
5Idrettens studieforbund (ISF)1673 2982 373
6Kristelig studieforbund (K-stud)883 277581
7Studieforbundet natur og miljø (N&M)1402 6431 240
8Senterpartiets Studieforbund (SpS)931 838413
9Studieforbundet næring og samfunn (SNS)911 464732
10Studieforbundet AOF Norge (AOF)37788828
11Venstres studieforbund (VS)22427110
12Akademisk Studieforbund (AKS)21403888
13Samisk studieforbund (SOL)22219
14Studieforbundet Solidaritet (SO)1169

Studieforbundenes kurstimer i 2018 og 2019

Antall kurstimer per år, etter studieforbund

Deltakere på kursemner

Deltakere innenfor ulike kursemner

Antall deltakere i Møre og Romsdal 2019, etter hovedemne og kjønn

EmneKvinnerMennSum deltakere
1Estetiske fag og håndverksfag7 8524 51712 369
2Organisasjons- og ledelsesfag2 4352 9265 361
3Helse-, sosial- og idrettsfag2 3008713 171
4Naturbruk, økologi-, miljøverns- og friluftslivsfag5628851 447
5Humanistiske fag, tros-, og livssynsfag8045341 338
6Realfag, industri- og tekniske fag28147175
7Samfunnsfag10958167
8Språkfag341246
9Økonomi og IKT-fag261440
10Samferdsels- og kommunikasjonsfag10212

Deltakernes alder i perioden fra 2015 til 2019

Antall deltakere per år, etter 10-årige aldersgrupper

Topp 5 kursemner for deltakere 14-19 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 14-19 år

EmneDeltakere
1Samspill803
2Instruktør-, trener- og lederutdanning667
3Etikk423
4Musikk266
5Dans227

Topp 5 kursemner for deltakere 20-29 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 20-29 år

EmneDeltakere
1Samspill330
2Instruktør-, trener- og lederutdanning276
3Tillitsvalgte i arbeidslivet239
4Jakt112
5Musikk111

Topp 5 kursemner for deltakere 30-39 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 30-39 år

EmneDeltakere
1Instruktør-, trener- og lederutdanning417
2Tillitsvalgte i arbeidslivet298
3Samspill275
4Sang, vokalmusikk og kor227
5Musikk145

Topp 5 kursemner for deltakere 40-49 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 40-49 år

EmneDeltakere
1Samspill744
2Sang, vokalmusikk og kor595
3Instruktør-, trener- og lederutdanning503
4Tillitsvalgte i arbeidslivet329
5Musikk210

Topp 5 kursemner for deltakere 50-59 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 50-59 år

EmneDeltakere
1Sang, vokalmusikk og kor1 059
2Samspill921
3Helse og omsorg365
4Tillitsvalgte i arbeidslivet310
5Musikk292

Topp 5 kursemner for deltakere 60+ år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 60+ år

EmneDeltakere
1Sang, vokalmusikk og kor2 438
2Helse og omsorg1 777
3Dans843
4Samspill503
5Tekstil360

Kommuner i Møre og Romsdal

Kursoversikt for alle kommuner

Antall kurs, timer og deltakere per kommune etter kurs pr. 1 000 innbyggere i Møre og Romsdal 2019

KommuneKursKurstimerDeltakereKurs pr. 1 000 innbyggere
1Norddal2762922316,4
2Molde3568 3783 86613,2
3Smøla2874433013,1
4Ørsta1393 7231 27312,8
5Surnadal741 57546512,5
6Stordal112848811,6
7Volda1032 82299311,2
8Ulstein942 6431 36010,9
9Eide3690731410,5
10Sykkylven782 0391 18410,2
11Sunndal701 9846209,9
12Ørskog227452779,8
13Sande (Møre og Romsdal)237022429,2
14Tingvoll275801878,9
15Kristiansund1975 3002 2628,1
16Ålesund37712 4574 2127,9
17Stranda331 2914167,2
18Hareid371 5224277,2
19Rauma531 1835037,1
20Aure245711976,8
21Vestnes441 6294716,7
22Haram622 0485696,6
23Fræna621 8925806,3
24Nesset183921736,1
25Halsa9283945,7
26Skodje256922375,2
27Vanylven166402185,1
28Herøy (Møre og Romsdal)441 6936034,9
29Gjemnes133971344,9
30Averøy275923184,6
31Aukra165401364,5
32Sandøy5256914,0
33Midsund8360744,0
34Giske339384253,9
35Sula205832752,2