Studieforbundenes kursvirksomhet i 2018
Studieforbundet kultur og tradisjon
Studieforbundstatistikk

5 129
kurs
2 %
tilrettelagte kurs
39 796
deltakere
164 683
kurstimer
29
frivillige og ideelle organisasjoner
334 av 422
kommuner med kursvirksomhet

Statistikken viser tilskuddsberettiget kursvirksomhet i regi av godkjente studieforbund. Virksomheten måles i antall arrangerte kurs, antall deltakere og antall kurstimer. Denne rapporten viser kurs som er gjennomført i Studieforbundet kultur og tradisjon i 2018.

For mer informasjon, se vofo.no eller kontakt Voksenopplæringsforbundet på vofo@vofo.no.

Vofo logo

Kurs i hele landet

Kursoversikt for alle fylker

Antall kurs, timer og deltakere per fylke etter kurs pr. 1 000 innbyggere i 2018

FylkeKursKurstimerDeltakereKurs pr. 1 000 innbyggere
1Oppland35712 1602 7931,9
2Hedmark3709 7752 5041,9
3Akershus87230 6655 6211,4
4Vestfold33011 4722 7081,3
5Troms2125 9981 5301,3
6Sogn og Fjordane1283 4351 1601,2
7Telemark2017 0271 9581,2
8Nordland2788 2511 9641,1
9Trøndelag47818 2264 1111,0
10Aust-Agder1223 8881 3181,0
11Møre og Romsdal2667 5422 4501,0
12Østfold2567 6751 8230,9
13Buskerud2256 9291 7240,8
14Hordaland40612 0723 1830,8
15Vest-Agder1384 0481 1160,7
16Finnmark551 4413760,7
17Rogaland2808 8022 1180,6
18Oslo1555 2771 3390,2

Timer i perioden fra 2015 til 2018

Antall timer per år, i Studieforbundet kultur og tradisjon og alle studieforbund

Kurs i perioden fra 2015 til 2018

Antall kurs per år, i Studieforbundet kultur og tradisjon og alle studieforbund

Deltakere i perioden fra 2015 til 2018

Antall deltakere per år, i Studieforbundet kultur og tradisjon og alle studieforbund

Organisasjoner i studieforbundet

Kursoversikt for topp 5 organisasjoner

Antall kurs, timer og deltakere per organisasjon i Studieforbundet kultur og tradisjon 2018

OrganisasjonKursKurstimerDeltakere
1Norges Husflidslag2 55463 01214 647
2Frilynt Norge45629 5273 872
3Seniordans Norge80224 67610 789
4Noregs Ungdomslag 53117 1944 713
5Norsk Amatørteaterforbund22412 7721 735

Organisasjonenes kurstimer i 2017 og 2018

Antall kurstimer per år, etter organisasjon

Deltakere på kursemner

Deltakere innenfor ulike kursemner

Antall deltakere i Studieforbundet kultur og tradisjon 2018, etter hovedemne og kjønn

EmneKvinnerMennSum deltakere
1Estetiske fag og håndverksfag30 3907 54937 939
2Humanistiske fag, tros-, og livssynsfag269376645
3Samfunnsfag198148346
4Naturbruk, økologi-, miljøverns- og friluftslivsfag139153292
5Organisasjons- og ledelsesfag19340233
6Helse-, sosial- og idrettsfag13372205
7Samferdsels- og kommunikasjonsfag93241
8Økonomi og IKT-fag251338
9Språkfag211536
10Realfag, industri- og tekniske fag12021

Deltakernes alder i perioden fra 2015 til 2018

Antall deltakere per år, etter 10-årige aldersgrupper

Topp 5 kursemner for deltakere 14-19 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 14-19 år

EmneDeltakere
1Teater, revy og drama2 388
2Dans736
3Foto152
4Folkedans112
5Tre89

Topp 5 kursemner for deltakere 20-29 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 20-29 år

EmneDeltakere
1Teater, revy og drama887
2Tekstil215
3Folkedans158
4Dans110
5Andre håndverksfag108

Topp 5 kursemner for deltakere 30-39 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 30-39 år

EmneDeltakere
1Teater, revy og drama468
2Tekstil431
3Folkedans142
4Andre håndverksfag135
5Tre80

Topp 5 kursemner for deltakere 40-49 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 40-49 år

EmneDeltakere
1Tekstil1 097
2Teater, revy og drama727
3Folkedans297
4Andre håndverksfag285
5Tre136

Topp 5 kursemner for deltakere 50-59 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 50-59 år

EmneDeltakere
1Tekstil2 491
2Andre håndverksfag668
3Teater, revy og drama546
4Folkedans452
5Tre253

Topp 5 kursemner for deltakere 60+ år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 60+ år

EmneDeltakere
1Dans10 582
2Tekstil6 026
3Folkedans2 083
4Andre håndverksfag1 152
5Tre1 025

Kommuner i Studieforbundet kultur og tradisjon

Kursoversikt for topp 25 av 422 kommuner

Antall kurs, timer og deltakere per kommune etter kurs pr. 1 000 innbyggere i Studieforbundet kultur og tradisjon 2018

KommuneKursKurstimerDeltakereKurs pr. 1 000 innbyggere
1Vinje692 91954118,6
2Dovre351 61026013,2
3Fosnes83166112,9
4Gjerstad2548531210,1
5Leirfjord225251359,5
6Loabák - Lavangen10307659,4
7Gáivuotna - Kåfjord - Kaivuono20720979,4
8Rollag12538758,5
9Åseral8120458,5
10Bygland10241698,3
11Gratangen9205588,1
12Tranøy9252675,9
13Vågå214951385,8
14Lom13792915,6
15Lesja11169635,4
16Finnøy175771005,3
17Nittedal1223 4238145,2
18Vang8310605,0
19Alvdal12237445,0
20Våler (Hedmark)18547864,9
21Krødsherad11148604,8
22Skjåk10207484,6
23Folldal7251294,5
24Eidfjord490214,3
25Raarvihke - Røyrvik254384,2