Studieforbundenes kursvirksomhet i 2018
Musikkens studieforbund
Studieforbundstatistikk

5 969
kurs
3 %
tilrettelagte kurs
83 654
deltakere
295 996
kurstimer
26
frivillige og ideelle organisasjoner
351 av 422
kommuner med kursvirksomhet

Statistikken viser tilskuddsberettiget kursvirksomhet i regi av godkjente studieforbund. Virksomheten måles i antall arrangerte kurs, antall deltakere og antall kurstimer. Denne rapporten viser kurs som er gjennomført i Musikkens studieforbund i 2018.

For mer informasjon, se vofo.no eller kontakt Voksenopplæringsforbundet på vofo@vofo.no.

Vofo logo

Kurs i hele landet

Kursoversikt for alle fylker

Antall kurs, timer og deltakere per fylke etter kurs pr. 1 000 innbyggere i 2018

FylkeKursKurstimerDeltakereKurs pr. 1 000 innbyggere
1Troms32717 0833 8872,0
2Sogn og Fjordane2157 0272 6682,0
3Trøndelag67838 1709 8421,5
4Hordaland76938 7029 2631,5
5Nordland34914 6185 2201,4
6Møre og Romsdal36916 3135 9941,4
7Hedmark26911 5534 3511,4
8Finnmark1004 0191 1391,3
9Oppland24110 5803 6551,3
10Oslo73946 0639 6681,1
11Østfold28513 1104 2461,0
12Buskerud26413 1013 1260,9
13Telemark1617 5032 3830,9
14Vest-Agder1605 3402 2960,9
15Vestfold20611 5202 9660,8
16Aust-Agder924 0941 7910,8
17Akershus46223 5556 4660,8
18Rogaland28313 6454 6930,6

Timer i perioden fra 2015 til 2018

Antall timer per år, i Musikkens studieforbund og alle studieforbund

Kurs i perioden fra 2015 til 2018

Antall kurs per år, i Musikkens studieforbund og alle studieforbund

Deltakere i perioden fra 2015 til 2018

Antall deltakere per år, i Musikkens studieforbund og alle studieforbund

Organisasjoner i studieforbundet

Kursoversikt for topp 5 organisasjoner

Antall kurs, timer og deltakere per organisasjon i Musikkens studieforbund 2018

OrganisasjonKursKurstimerDeltakere
1Norges Korforbund2 433107 73842 149
2band0RG47859 8722 011
3Norsk sangerforum72333 16413 314
4Norske Trekkspilleres Landsforbund32415 1002 241
5Norsk jazzforum30713 0613 694

Organisasjonenes kurstimer i 2017 og 2018

Antall kurstimer per år, etter organisasjon

Deltakere på kursemner

Deltakere innenfor ulike kursemner

Antall deltakere i Musikkens studieforbund 2018, etter hovedemne og kjønn

EmneKvinnerMennSum deltakere
1Estetiske fag og håndverksfag48 34734 80383 150
2Organisasjons- og ledelsesfag374130504

Deltakernes alder i perioden fra 2015 til 2018

Antall deltakere per år, etter 10-årige aldersgrupper

Topp 5 kursemner for deltakere 14-19 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 14-19 år

EmneDeltakere
1Musikk3 018
2Sang, vokalmusikk og kor1 064
3Instruktør-, trener- og lederutdanning84
4Musikkteori33
5Folkedans31

Topp 5 kursemner for deltakere 20-29 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 20-29 år

EmneDeltakere
1Sang, vokalmusikk og kor3 581
2Musikk2 406
3Instruktør-, trener- og lederutdanning47
4Tillitsvalgte i frivillige organisasjoner22
5Folkedans10

Topp 5 kursemner for deltakere 30-39 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 30-39 år

EmneDeltakere
1Sang, vokalmusikk og kor4 123
2Musikk1 741
3Instruktør-, trener- og lederutdanning51
4Tillitsvalgte i frivillige organisasjoner10
5Musikkteori9

Topp 5 kursemner for deltakere 40-49 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 40-49 år

EmneDeltakere
1Sang, vokalmusikk og kor7 976
2Musikk2 681
3Instruktør-, trener- og lederutdanning56
4Folkedans43
5Tillitsvalgte i frivillige organisasjoner17

Topp 5 kursemner for deltakere 50-59 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 50-59 år

EmneDeltakere
1Sang, vokalmusikk og kor15 544
2Musikk3 446
3Folkedans81
4Instruktør-, trener- og lederutdanning60
5Tillitsvalgte i frivillige organisasjoner22

Topp 5 kursemner for deltakere 60+ år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 60+ år

EmneDeltakere
1Sang, vokalmusikk og kor31 294
2Musikk5 520
3Folkedans441
4Instruktør-, trener- og lederutdanning59
5Tillitsvalgte i frivillige organisasjoner52

Kommuner i Musikkens studieforbund

Kursoversikt for topp 25 av 422 kommuner

Antall kurs, timer og deltakere per kommune etter kurs pr. 1 000 innbyggere i Musikkens studieforbund 2018

KommuneKursKurstimerDeltakereKurs pr. 1 000 innbyggere
1Fosnes177458627,5
2Kvitsøy4126297,4
3Jondal8314807,3
4Hyllestad8104345,8
5Høylandet7150695,5
6Berlevåg5279915,1
7Eid319703865,0
8Stor-Elvdal123841014,8
9Sande (Møre og Romsdal)123891864,8
10Loabák - Lavangen5159404,7
11Bindal7194604,7
12Masfjorden8295854,6
13Sørreisa166641434,6
14Sørfold93101754,5
15Raarvihke - Røyrvik297194,2
16Vevelstad261194,0
17Tranøy63321213,9
18Beiarn4144523,9
19Inderøy251 1533073,7
20Fedje277293,6
21Steigen9221913,6
22Rennebu94171943,5
23Brønnøy281 2292823,5
24Bardu145762033,5
25Leka2110313,4