Studieforbundenes kursvirksomhet i 2018
Hordaland
Fylkesstatistikk

4 266
kurs
10 %
tilrettelagte kurs
46 604
deltakere
139 551
kurstimer
171
frivillige og ideelle organisasjoner
32 av 33
kommuner med kursvirksomhet

Statistikken viser tilskuddsberettiget kursvirksomhet i regi av godkjente studieforbund. Virksomheten måles i antall arrangerte kurs, antall deltakere og antall kurstimer. Denne rapporten viser kurs som er gjennomført i Hordaland i 2018.

For mer informasjon, se vofo.no eller kontakt Voksenopplæringsforbundet på vofo@vofo.no.

Vofo logo

Kurs i hele landet

Kursoversikt for alle fylker

Antall kurs, timer og deltakere per fylke etter kurs pr. 1 000 innbyggere i 2018

FylkeKursKurstimerDeltakereKurs pr. 1 000 innbyggere
1Oppland2 67865 61823 63314,1
2Hedmark2 24071 93021 38411,4
3Nordland2 41270 83223 6399,9
4Trøndelag4 404167 03948 4459,6
5Troms1 53051 48117 5529,2
6Telemark1 52546 48914 9318,8
7Finnmark66820 4736 2188,8
8Sogn og Fjordane96225 76911 7668,7
9Møre og Romsdal2 22362 09224 0018,3
10Hordaland4 266139 55146 6048,2
11Buskerud2 22380 02723 3057,9
12Vest-Agder1 45342 77913 7257,8
13Vestfold1 93162 62919 0687,8
14Oslo4 842158 36370 7207,2
15Akershus4 223130 91651 9526,9
16Aust-Agder77024 2968 3956,6
17Rogaland3 086103 78333 1466,5
18Østfold1 90265 77520 0646,4

Timer i perioden fra 2015 til 2018

Antall timer per år, i Hordaland og hele landet

Kurs i perioden fra 2015 til 2018

Antall kurs per år, i Hordaland og hele landet

Deltakere i perioden fra 2015 til 2018

Antall deltakere per år, i Hordaland og hele landet

Studieforbund i Hordaland

Kursoversikt for alle studieforbund

Antall kurs, timer og deltakere per studieforbund i Hordaland 2018

StudieforbundKursKurstimerDeltakere
1Studieforbundet Folkeuniversitetet (FU)1 18943 69813 111
2Musikkens studieforbund (MSF)76938 7029 263
3Studieforbundet Funkis (Funkis)60212 8174 116
4Kristelig studieforbund (K-stud)41412 5842 815
5Studieforbundet kultur og tradisjon (SKT)40612 0723 183
6Studieforbundet natur og miljø (N&M)2375 8572 301
7Idrettens studieforbund (ISF)2354 7692 750
8Akademisk Studieforbund (AKS)1593 2856 097
9Studieforbundet AOF Norge (AOF)972 0321 888
10Studieforbundet næring og samfunn (SNS)881 792714
11Venstres studieforbund (VS)29723161
12Senterpartiets Studieforbund (SpS)36706169
13Studieforbundet Solidaritet (SO)551436

Studieforbundenes kurstimer i 2017 og 2018

Antall kurstimer per år, etter studieforbund

Deltakere på kursemner

Deltakere innenfor ulike kursemner

Antall deltakere i Hordaland 2018, etter hovedemne og kjønn

EmneKvinnerMennSum deltakere
1Estetiske fag og håndverksfag13 8878 45622 343
2Organisasjons- og ledelsesfag4 1093 6027 711
3Helse-, sosial- og idrettsfag4 1312 3926 523
4Humanistiske fag, tros-, og livssynsfag1 7321 2542 986
5Naturbruk, økologi-, miljøverns- og friluftslivsfag9291 4442 373
6Språkfag1 2346601 894
7Realfag, industri- og tekniske fag5258101 335
8Samfunnsfag614329943
9Økonomi og IKT-fag142111253
10Samferdsels- og kommunikasjonsfag42160202
11Tjenesteyting og servicefag311041

Deltakernes alder i perioden fra 2015 til 2018

Antall deltakere per år, etter 10-årige aldersgrupper

Topp 5 kursemner for deltakere 14-19 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 14-19 år

EmneDeltakere
1Samspill3 332
2Etikk928
3Kristendom791
4Instrumentalopplæring772
5Instruktør-, trener- og lederutdanning712

Topp 5 kursemner for deltakere 20-29 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 20-29 år

EmneDeltakere
1Samspill881
2Sang, vokalmusikk og kor854
3Tillitsvalgte i arbeidslivet526
4Instruktør-, trener- og lederutdanning448
5Andre industri- og tekniske fag414

Topp 5 kursemner for deltakere 30-39 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 30-39 år

EmneDeltakere
1Helse og omsorg1 435
2Tillitsvalgte i arbeidslivet852
3Sang, vokalmusikk og kor550
4Samspill519
5Instruktør-, trener- og lederutdanning462

Topp 5 kursemner for deltakere 40-49 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 40-49 år

EmneDeltakere
1Samspill922
2Tillitsvalgte i arbeidslivet904
3Sang, vokalmusikk og kor883
4Instruktør-, trener- og lederutdanning595
5Helse og omsorg520

Topp 5 kursemner for deltakere 50-59 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 50-59 år

EmneDeltakere
1Sang, vokalmusikk og kor1 789
2Samspill955
3Tillitsvalgte i arbeidslivet840
4Helse og omsorg463
5Musikk333

Topp 5 kursemner for deltakere 60+ år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 60+ år

EmneDeltakere
1Sang, vokalmusikk og kor3 568
2Helse og omsorg2 037
3Dans1 072
4Samspill667
5Tekstil625

Kommuner i Hordaland

Kursoversikt for alle kommuner

Antall kurs, timer og deltakere per kommune etter kurs pr. 1 000 innbyggere i Hordaland 2018

KommuneKursKurstimerDeltakereKurs pr. 1 000 innbyggere
1Ulvik2188226018,8
2Radøy922 27884917,9
3Lindås1886 6181 60911,9
4Eidfjord112428911,8
5Voss1623 9211 29811,1
6Askøy32010 5502 49311,0
7Masfjorden1882019610,4
8Jondal1140112410,0
9Kvam811 8477659,6
10Bergen2 51885 05328 9519,0
11Stord1554 6891 5288,3
12Fusa277322086,9
13Ullensvang237092876,8
14Os (Hordaland)1334 1021 4586,5
15Meland511 5794016,3
16Osterøy461 7885235,7
17Samnanger134181275,3
18Tysnes156181915,3
19Austevoll267652155,0
20Kvinnherad642 1677584,9
21Fitjar155481434,7
22Etne185301554,4
23Bømlo501 5846294,2
24Fjell1022 9181 0014,0
25Fedje277293,6
26Vaksdal146181723,4
27Sveio198641773,3
28Sund206091652,8
29Odda176902542,5
30Austrheim7332822,4
31Granvin21882,1
32Øygarden53161351,0
33Modalen0000,0