Studieforbundenes kursvirksomhet i 2016
Studieforbundet kultur og tradisjon
Studieforbundstatistikk

5 169
kurs
1 %
tilrettelagte kurs
39 917
deltakere
160 062
kurstimer
26
frivillige og ideelle organisasjoner
341 av 428
kommuner med kursvirksomhet

Statistikken viser tilskuddsberettiget kursvirksomhet i regi av godkjente studieforbund. Virksomheten måles i antall arrangerte kurs, antall deltakere og antall kurstimer. Denne rapporten viser kurs som er gjennomført i Studieforbundet kultur og tradisjon i 2016.

For mer informasjon, se vofo.no eller kontakt Voksenopplæringsforbundet på vofo@vofo.no.

Vofo logo

Kurs i hele landet

Kursoversikt for alle fylker

Antall kurs, timer og deltakere per fylke etter kurs pr. 1 000 innbyggere i 2016

FylkeKursKurstimerDeltakereKurs pr. 1 000 innbyggere
1Oppland37211 2842 9162,0
2Hedmark3489 0302 4191,8
3Troms2687 1211 9661,6
4Nord-Trøndelag2086 8731 4901,5
5Akershus89930 0095 5461,5
6Vestfold30211 0192 6601,2
7Nordland2829 0132 1571,2
8Sogn og Fjordane1243 3631 3581,1
9Telemark1896 0021 5581,1
10Møre og Romsdal2847 4382 5311,1
11Aust-Agder1184 7551 2191,0
12Sør-Trøndelag2919 4682 8100,9
13Hordaland42812 8753 2780,8
14Østfold2106 0601 4910,7
15Vest-Agder1263 5431 1350,7
16Rogaland3018 7362 1900,6
17Buskerud1734 4031 3410,6
18Finnmark459933750,6
19Oslo2018 0771 4770,3

Timer i perioden fra 2015 til 2016

Antall timer per år, i Studieforbundet kultur og tradisjon og alle studieforbund

Kurs i perioden fra 2015 til 2016

Antall kurs per år, i Studieforbundet kultur og tradisjon og alle studieforbund

Deltakere i perioden fra 2015 til 2016

Antall deltakere per år, i Studieforbundet kultur og tradisjon og alle studieforbund

Organisasjoner i studieforbundet

Kursoversikt for topp 5 organisasjoner

Antall kurs, timer og deltakere per organisasjon i Studieforbundet kultur og tradisjon 2016

OrganisasjonKursKurstimerDeltakere
1Norges Husflidslag2 57163 25014 950
2Frilynt Norge56229 4123 944
3Seniordans Norge78924 29810 772
4Noregs Ungdomslag 52616 3154 698
5Norsk Amatørteaterforbund20610 7181 460

Organisasjonenes kurstimer i 2015 og 2016

Antall kurstimer per år, etter organisasjon

Deltakere på kursemner

Deltakere innenfor ulike kursemner

Antall deltakere i Studieforbundet kultur og tradisjon 2016, etter hovedemne og kjønn

EmneKvinnerMennSum deltakere
1Estetiske fag og håndverksfag30 0167 36937 385
2Helse-, sosial- og idrettsfag682159841
3Humanistiske fag, tros-, og livssynsfag234244478
4Organisasjons- og ledelsesfag365109474
5Samfunnsfag194155349
6Naturbruk, økologi-, miljøverns- og friluftslivsfag6588153
7Tjenesteyting og servicefag9216108
8Samferdsels- og kommunikasjonsfag252146
9Språkfag182038
10Realfag, industri- og tekniske fag22628
11Økonomi og IKT-fag8917

Deltakernes alder i perioden fra 2015 til 2016

Antall deltakere per år, etter 10-årige aldersgrupper

Topp 5 kursemner for deltakere 14-19 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 14-19 år

EmneDeltakere
1Teater, revy og drama2 439
2Dans683
3Folkedans161
4Foto133
5Musikk91

Topp 5 kursemner for deltakere 20-29 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 20-29 år

EmneDeltakere
1Teater, revy og drama1 022
2Tekstil200
3Folkedans128
4Andre håndverksfag123
5Dans105

Topp 5 kursemner for deltakere 30-39 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 30-39 år

EmneDeltakere
1Teater, revy og drama569
2Tekstil441
3Andre håndverksfag124
4Folkedans109
5Tre71

Topp 5 kursemner for deltakere 40-49 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 40-49 år

EmneDeltakere
1Tekstil1 224
2Teater, revy og drama795
3Andre håndverksfag257
4Folkedans169
5Helseopplysning/kosthold148

Topp 5 kursemner for deltakere 50-59 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 50-59 år

EmneDeltakere
1Tekstil2 435
2Teater, revy og drama618
3Andre håndverksfag535
4Folkedans362
5Formingsfag279

Topp 5 kursemner for deltakere 60+ år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 60+ år

EmneDeltakere
1Dans10 681
2Tekstil5 944
3Folkedans1 887
4Tre971
5Formingsfag885

Kommuner i Studieforbundet kultur og tradisjon

Kursoversikt for topp 25 av 428 kommuner

Antall kurs, timer og deltakere per kommune etter kurs pr. 1 000 innbyggere i Studieforbundet kultur og tradisjon 2016

KommuneKursKurstimerDeltakereKurs pr. 1 000 innbyggere
1Vinje732 92448819,6
2Dovre491 43934418,1
3Loabák - Lavangen125035311,4
4Skånland3340618510,9
5Våler (Hedmark)301 3341318,0
6Vågå277681877,4
7Gjerstad184572527,3
8Tranøy11290737,1
9Krødsherad162621017,0
10Gáivuotna - Kåfjord - Kaivuono14522936,5
11Rollag9251576,4
12Åseral6121536,4
13Aurskog-Høland912 2544195,7
14Sømna11419565,4
15Alvdal13297855,4
16Nittedal1183 8257375,2
17Leirfjord11297665,0
18Gol224521504,8
19Etnedal6117474,5
20Gratangen5242304,4
21Eidfjord474204,3
22Raarvihke - Røyrvik251414,3
23Bykle4218194,2
24Hemne18635944,2
25Sørreisa14386774,1