Studieforbundenes kursvirksomhet i 2016
Musikkens studieforbund
Studieforbundstatistikk

3 516
kurs
4 %
tilrettelagte kurs
41 118
deltakere
180 819
kurstimer
27
frivillige og ideelle organisasjoner
261 av 428
kommuner med kursvirksomhet

Statistikken viser tilskuddsberettiget kursvirksomhet i regi av godkjente studieforbund. Virksomheten måles i antall arrangerte kurs, antall deltakere og antall kurstimer. Denne rapporten viser kurs som er gjennomført i Musikkens studieforbund i 2016.

For mer informasjon, se vofo.no eller kontakt Voksenopplæringsforbundet på vofo@vofo.no.

Vofo logo

Kurs i hele landet

Kursoversikt for alle fylker

Antall kurs, timer og deltakere per fylke etter kurs pr. 1 000 innbyggere i 2016

FylkeKursKurstimerDeltakereKurs pr. 1 000 innbyggere
1Troms22712 8632 2831,4
2Finnmark792 6509361,0
3Sogn og Fjordane1033 1321 0230,9
4Nord-Trøndelag1286 5111 2500,9
5Østfold25110 7933 5190,9
6Aust-Agder993 9821 7280,9
7Sør-Trøndelag26516 9793 2340,8
8Hordaland41124 1733 7670,8
9Vest-Agder1234 2971 6260,7
10Møre og Romsdal1768 1052 5640,7
11Buskerud1848 9761 7790,7
12Oppland1224 9601 4820,6
13Telemark1085 0281 3850,6
14Nordland1486 3381 5910,6
15Oslo38926 0283 9930,6
16Akershus32817 7274 1710,6
17Hedmark1074 3121 3550,5
18Vestfold1026 6511 1920,4
19Rogaland1667 3142 2400,4

Timer i perioden fra 2015 til 2016

Antall timer per år, i Musikkens studieforbund og alle studieforbund

Kurs i perioden fra 2015 til 2016

Antall kurs per år, i Musikkens studieforbund og alle studieforbund

Deltakere i perioden fra 2015 til 2016

Antall deltakere per år, i Musikkens studieforbund og alle studieforbund

Organisasjoner i studieforbundet

Kursoversikt for topp 5 organisasjoner

Antall kurs, timer og deltakere per organisasjon i Musikkens studieforbund 2016

OrganisasjonKursKurstimerDeltakere
1band0RG46055 5611 967
2Norsk sangerforum73732 54313 677
3Norske Trekkspilleres Landsforbund35915 9832 441
4Norsk jazzforum27611 6583 382
5Norges kirkesangforbund2129 6493 688

Organisasjonenes kurstimer i 2015 og 2016

Antall kurstimer per år, etter organisasjon

Deltakere på kursemner

Deltakere innenfor ulike kursemner

Antall deltakere i Musikkens studieforbund 2016, etter hovedemne og kjønn

EmneKvinnerMennSum deltakere
1Estetiske fag og håndverksfag22 47318 37540 848
2Organisasjons- og ledelsesfag20466270

Deltakernes alder i perioden fra 2015 til 2016

Antall deltakere per år, etter 10-årige aldersgrupper

Topp 5 kursemner for deltakere 14-19 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 14-19 år

EmneDeltakere
1Musikk2 976
2Sang, vokalmusikk og kor1 094
3Filmfoto, video, TV, lyd- og lysteknikk80
4Instruktør-, trener- og lederutdanning51
5Tillitsvalgte i frivillige organisasjoner33

Topp 5 kursemner for deltakere 20-29 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 20-29 år

EmneDeltakere
1Musikk2 321
2Sang, vokalmusikk og kor1 992
3Instruktør-, trener- og lederutdanning25
4Folkedans23
5Musikkteori23

Topp 5 kursemner for deltakere 30-39 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 30-39 år

EmneDeltakere
1Musikk1 713
2Sang, vokalmusikk og kor1 695
3Instruktør-, trener- og lederutdanning43
4Folkedans23
5Filmfoto, video, TV, lyd- og lysteknikk5

Topp 5 kursemner for deltakere 40-49 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 40-49 år

EmneDeltakere
1Sang, vokalmusikk og kor2 760
2Musikk2 559
3Instruktør-, trener- og lederutdanning43
4Folkedans40
5Musikkteori15

Topp 5 kursemner for deltakere 50-59 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 50-59 år

EmneDeltakere
1Sang, vokalmusikk og kor5 073
2Musikk3 200
3Folkedans72
4Instruktør-, trener- og lederutdanning26
5Musikkteori23

Topp 5 kursemner for deltakere 60+ år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 60+ år

EmneDeltakere
1Sang, vokalmusikk og kor9 768
2Musikk4 848
3Folkedans416
4Musikkteori57
5Instruktør-, trener- og lederutdanning9

Kommuner i Musikkens studieforbund

Kursoversikt for topp 25 av 428 kommuner

Antall kurs, timer og deltakere per kommune etter kurs pr. 1 000 innbyggere i Musikkens studieforbund 2016

KommuneKursKurstimerDeltakereKurs pr. 1 000 innbyggere
1Kvitsøy4129347,6
2Jondal8310877,2
3Fjaler134641014,6
4Sørreisa145201074,1
5Gjerstad102641174,0
6Sandøy5506813,9
7Lebesby5257443,8
8Inderøy251 0651803,7
9Bø (Telemark)226182173,6
10Hyllestad5136243,6
11Eid215622853,5
12Audnedal670363,4
13Steigen81451173,1
14Sande (Møre og Romsdal)82191413,1
15Engerdal4139153,1
16Tvedestrand184273313,0
17Brønnøy221 2051222,8
18Nordkapp92021012,7
19Seljord8243702,7
20Tranøy4244982,6
21Alvdal6191572,5
22Vadsø154861282,4
23Hammerfest255943182,4
24Tydal2114162,4
25Jølster7191602,3