Studieforbundenes kursvirksomhet i 2015
Studieforbundet natur og miljø
Studieforbundstatistikk

2 958
kurs
0 %
tilrettelagte kurs
28 256
deltakere
62 298
kurstimer
15
frivillige og ideelle organisasjoner
329 av 428
kommuner med kursvirksomhet

Statistikken viser tilskuddsberettiget kursvirksomhet i regi av godkjente studieforbund. Virksomheten måles i antall arrangerte kurs, antall deltakere og antall kurstimer. Denne rapporten viser kurs som er gjennomført i Studieforbundet natur og miljø i 2015.

For mer informasjon, se vofo.no eller kontakt Voksenopplæringsforbundet på vofo@vofo.no.

Vofo logo

Kurs i hele landet

Kursoversikt for alle fylker

Antall kurs, timer og deltakere per fylke etter kurs pr. 1 000 innbyggere i 2015

FylkeKursKurstimerDeltakereKurs pr. 1 000 innbyggere
1Finnmark941 9029351,2
2Nord-Trøndelag1593 0321 3641,2
3Oppland2144 7811 8601,1
4Hedmark1944 6461 7611,0
5Troms1463 5381 3270,9
6Sør-Trøndelag2375 5362 4010,8
7Buskerud2064 3281 8750,7
8Sogn og Fjordane811 5877840,7
9Østfold2013 9891 6070,7
10Nordland1623 5801 4540,7
11Aust-Agder731 4867880,6
12Vestfold1212 1071 0350,5
13Telemark821 6277720,5
14Akershus2785 9492 4350,5
15Møre og Romsdal1212 5821 0700,5
16Vest-Agder731 3408100,4
17Hordaland1924 4522 1050,4
18Rogaland1742 9871 9470,4
19Oslo1502 8491 9260,2

Timer i perioden fra 2015 til 2015

Antall timer per år, i Studieforbundet natur og miljø og alle studieforbund

Kurs i perioden fra 2015 til 2015

Antall kurs per år, i Studieforbundet natur og miljø og alle studieforbund

Deltakere i perioden fra 2015 til 2015

Antall deltakere per år, i Studieforbundet natur og miljø og alle studieforbund

Organisasjoner i studieforbundet

Kursoversikt for topp 5 organisasjoner

Antall kurs, timer og deltakere per organisasjon i Studieforbundet natur og miljø 2015

OrganisasjonKursKurstimerDeltakere
1Norsk Kennel Klub1 49431 26610 081
2Norges Jeger- og Fiskerforbund78419 17511 529
34H Norge2583 6852 501
4Norges Birøkterlag1182 1901 505
5Den Norske Turistforening801 999783

Organisasjonenes kurstimer i 2014 og 2015

Antall kurstimer per år, etter organisasjon

Deltakere på kursemner

Deltakere innenfor ulike kursemner

Antall deltakere i Studieforbundet natur og miljø 2015, etter hovedemne og kjønn

EmneKvinnerMennSum deltakere
1Naturbruk, økologi-, miljøverns- og friluftslivsfag11 67013 00524 675
2Organisasjons- og ledelsesfag1 4908012 291
3Realfag, industri- og tekniske fag222296518
4Estetiske fag og håndverksfag225110335
5Helse-, sosial- og idrettsfag168143311
6Tjenesteyting og servicefag561773
7Humanistiske fag, tros-, og livssynsfag17724
8Samferdsels- og kommunikasjonsfag14721
9Samfunnsfag404
10Økonomi og IKT-fag134

Deltakernes alder i perioden fra 2015 til 2015

Antall deltakere per år, etter 10-årige aldersgrupper

Topp 5 kursemner for deltakere 14-19 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 14-19 år

EmneDeltakere
1Jakt3 297
2Tillitsvalgte i frivillige organisasjoner1 181
3Husdyrhold308
4Friluftslivsfag217
5Ballidrett (fotball, håndball, o.l.)150

Topp 5 kursemner for deltakere 20-29 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 20-29 år

EmneDeltakere
1Jakt3 889
2Husdyrhold1 465
3Friluftslivsfag192
4Tillitsvalgte i frivillige organisasjoner120
5Andre naturbruk, økologi- og miljøvernsfag93

Topp 5 kursemner for deltakere 30-39 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 30-39 år

EmneDeltakere
1Jakt2 184
2Husdyrhold1 914
3Andre naturbruk, økologi- og miljøvernsfag265
4Friluftslivsfag210
5Tillitsvalgte i frivillige organisasjoner112

Topp 5 kursemner for deltakere 40-49 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 40-49 år

EmneDeltakere
1Husdyrhold2 954
2Jakt1 447
3Andre naturbruk, økologi- og miljøvernsfag341
4Tillitsvalgte i frivillige organisasjoner221
5Friluftslivsfag163

Topp 5 kursemner for deltakere 50-59 år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 50-59 år

EmneDeltakere
1Husdyrhold2 090
2Jakt786
3Andre naturbruk, økologi- og miljøvernsfag303
4Friluftslivsfag128
5Hagebruk, plantekultur og plantevern127

Topp 5 kursemner for deltakere 60+ år

Kursemner etter antall deltakere i aldersgruppen 60+ år

EmneDeltakere
1Husdyrhold806
2Jakt229
3Hagebruk, plantekultur og plantevern210
4Andre naturbruk, økologi- og miljøvernsfag198
5Jordbruk106

Kommuner i Studieforbundet natur og miljø

Kursoversikt for topp 25 av 428 kommuner

Antall kurs, timer og deltakere per kommune etter kurs pr. 1 000 innbyggere i Studieforbundet natur og miljø 2015

KommuneKursKurstimerDeltakereKurs pr. 1 000 innbyggere
1Engerdal3191418822,8
2Rollag1514615610,9
3Bykle9180569,6
4Namdalseid142271228,5
5Selbu344621978,3
6Ulvik9291498,1
7Fosnes581387,9
8Flå8159897,7
9Storfjord - Omasvuotna - Omasvuono12755866,3
10Nore og Uvdal163361056,3
11Jølster192562036,3
12Hemsedal14341796,0
13Porsanger - Porsángu - Porsanki224401885,6
14Ål256081495,3
15Bjerkreim151651555,2
16Holtålen106141065,0
17Vang8455544,9
18Verran10279753,9
19Lesja8134513,9
20Gulen9132433,9
21Norddal6120683,6
22Bardu142961673,4
23Snåase - Snåsa7112623,3
24Vestre Slidre7138493,2
25Trøgstad173321323,2